Expirace všech piv je po Vánocích, můžete v klidu objednávat.

Barva piva

Když se na pivo podíváme, nejdříve rozlišíme barvu. Jako druhé poznáme, zda je pivo nefiltrované nebo čiré. Barvu můžeme posuzovat exaktně podle mezinárodně uznávaného standardu EBC – European Brewery Convention. Barva piva na nás působí také esteticky a občas nás může i zmást. Sytější barva v nás vzbuzuje dojem silného, chuťově výrazného piva, přitom to tak vůbec nemusí být. Tohoto prvku využívá řada pivovarů a snaží se zákazníka nalákat na sytější barvu a iluzi silnějšího piva.

obrázek: stupnice barev dle EBC

Požadované barvy dosáhneme za použití různých sladů, kterých je přes 200 druhů, ale třeba v Belgii barvu piva ovlivňuje kandovaný cukr. Často se používají i přírodní látky získané například z ovoce. Naopak syntetická barviva sklízí u skalních pivařů tvrdou kritiku.

V minulosti se barva piva odvíjela i od technické vyspělosti výroby sladu. Pokud slad prošel přímým kontaktem s ohněm nebo kouřem, stal se ze sladu přirozený základ pro výrobu tmavých piv.

Vycházíme-li z předpokladu, že Božský nápoj pivo můžeme „pít“ také očima, většinou přikládáme důraz hustotě pivní pěny a sytosti barvy. Správně si však všímáme i průzračnosti piva, kterou odborníci nazývají čirostí. U filtrovaného ležáku je totiž jeden z požadovaných aspektů tzv. jiskra.

Dříve byla totiž čirost piva nerozdílně spojována s kvalitou, kvalitní pivo muselo být vždy a bezpodmínečně čiré, dnešní trend však upřednostňuje piva spíše lehce „zakalená“ tedy nefiltrovaná, která dávají pivařům pocit větší chuťové plnosti i poctivější řemeslnosti výrobce.

A tak většina pivovarů se dnes snaží uspokojit chutě pivařů z obou táborů tím, že do své nabídky zařazuje piva jak „čistá“ filtrovaná, tak také piva kalnější, nefiltrovaná. Oba druhy piv mají pochopitelně svá kouzla a poměrně vyrovnanou základnu příznivců tohoto chmelového moku.

Je však nutné dodat, že nefiltrovaná piva jsou pro pivovary i pro výčepní záležitostí složitější, neboť musí dbát nejen na stálou, a především nižší teplotu, rychlejší spotřebu a co nejšetrnější dopravu, ale především na výčepní techniku v perfektním, až sterilním stavu. Nedodržování těchto principů může u nefiltrovaných piv znamenat prudký pokles kvality. 

O průzračnosti piva by se ještě dalo psát mnohé, nesmíme však zapomínat na to, že hlavními vjemy u zlatavého moku jsou vůně, a pak především chuť, kterou ani dobrá barva, ani hustá pěna nenahradí.

 

Jak správně servírovat pivo

· Pivo servírujeme aspoň den odpočinuté v lahvi nebo sudu, nikoli hned po transportu.

· Nesmí být odstáté, ale čerstvě načepované z pivního sudu nebo nalité z lahve.

· Vychlazené na správnou teplotu, která závisí druhu piva.

· Pivo nalíváme do správně zvolené sklenice, která je perfektně čistá a není namražená.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.
×

Splátková kalkulačka ESSOX