Pivo
Pivo se vyrábí působením mikroorganismů pivovarských kvasinek na základní složky: vody, obilného sladu a chmele. Vyznačuje se charakteristickou hořkostí a kompaktní pěnou. Díky chmelu pivo získá svou typickou hořkost a další, specifické vlastnosti, díky kterým se liší od jiných nápojů.
Další, typickou surovinou pro výrobu piva je obilný slad. Pro světlá piva se připravuje světlý slad, často nazývaný plzeňský. Tmavá piva se vyrábějí z tmavých neboli mnichovských sladů a ze sladů karamelových. Slad vzniká máčením ječmene, klíčením neboli sladováním a sušením. Při klíčení se mění složení zrna působením enzymů. Při klíčení se také degradují obalové části poškozených zrn ječmene. Škrob je tak zpřístupněn účinku enzymů, které jej rozštěpí na zkvasitelné cukry.
Po skončení klíčení (5-7 dní), se takzvaný zelený slad suší. Regulací teploty při sušení se ve sladu vytvářejí barevné a aromatické látky. Výroba tmavého sladu se liší od výroby světlého sladu tím, že v závěrečných fázích klíčení používají vyšší teploty. Karamelové slady, které se používají na výrobu tmavých piv, se připravují pražením zvlhčeného sladu při teplotách 120°C - 180°C.
Pivo vzniká přípravou mladiny z hlavního kvašení a následným dokvašováním a zráním. Poté následují závěrečné úpravy piva, filtrace, popřípadě pasterace a stabilizace. Konečnou fází výroby je stáčení piva do pivních sudů, pivních lahví a petek a plechovek.
Pivo a současnost
Česká piva se vyrábějí od pradávna na stejném principu. Zpočátku byla výroba založena čistě na pozorování a experimentech s výrobními procesy. Postupně se stala z domácí, posléze řemeslné výroby, výroba tohoto zlatavého moku průmyslovým odvětvím.
V dnešní době u nás máme spoustu kvalitních malý a středních pivovarů, které se zabývají poctivou, tradiční výrobou piva. Díky tomu vám můžeme nabídnout pivo jako dárek, tedy dárková balení, skládající se z kvalitních piv různých značek, barev, obsahu alkoholu a chutí.