Glossar der Fachbegriffe, Seite 5
A B C Č D E F G H I K L M N P R Ř S Š T V W Z Ž
Štěně
ŠTĚNĚ - slangový výraz pro malý sud piva.
Tluč
TLUČ-rozemletý slad.
Tmavé pivo
TMAVÉ PIVO - nebo taky černé pivo, je pivo vařené za pomoci směsí sladů (např. mnichovský, karamelový, barevný), které mu dodávají onu tmavou až černou barvu. Tato piva můžou být vyráběna napříč téměř celým spektrem stupňovitosti, tedy výčepní,…
Tripel
Silné belgické pivo, světlé barvy s komplexním, kořeněným profilem a vyšším obsahem alkoholu.
Tuplák
TUPLÁK - každý pivař ví o čem je řeč a skoro každý už z tupláku při nějakém pijáckém obřadu pil. Je to ale slovo německého původu (doppel) a spojujeme je s výrazem tuplovaný, tedy dvojitý. U nás je to tedy litr čepovaného piva.
Typyhle
TYPYHLE - velmi starý, již archaický výraz označující pivo.
Voda
VODA - je nedílnou a dle mínění většiny sládků nejdůležitější surovinou pro vaření piva. Platí pravidlo - čím lepší voda, tím lepší pivo. Některé pivovary mají vlastní studny, jiné vodu musejí dovážet a upravovat na požadované parametry.
Výběr z bobulí
Víno vyrobené z hroznů, které dosáhly cukernatosti nejméně 27 °NM. Jsou to velmi plná vína s výraznou chutí a vysokým obsahem alkoholu.
Výběr z cibéb
Víno vyrobené z přezrálých, často i částečně vysušených hroznů (cibéb), které dosáhly cukernatosti nejméně 32 °NM. Jsou to sladká a velmi koncentrovaná vína.
Výběr z hroznů
Víno vyrobené z hroznů, které dosáhly cukernatosti nejméně 24 °NM. Vína z této kategorie jsou plná a mají vyšší obsah alkoholu.
Výčepní pivo
Výčepní pivo - pivo s EPM 8% - 10,99%. Lidově se mu říká desítka, ale ne vždy tomu tak opravdu je, a to “díky” benevolenci zákona, který neukládá stupňovitost (EPM) uvádět na etiketách lahví či víčkách sudů.
Výčepní zařízení
VÝČEPNÍ ZAŘÍZENÍ - nebo chcete-li chlaďák, výčep či kostka - dnes již téměř neodmyslitelná součást domácnosti - dle mnohých milovníků piva by mělo být automaticky zahrnováno do sekce "nábytek" :-)
Vystírání
VYSTÍRÁNÍ-míchání sladového šrotu s vodou.
Wallup
WALLUP - [oulap] anglický slangový výraz označující nepříliš hořké a slabší pivo.
Weissbier
Jiný název pro pšeničné pivo, často používaný v Německu.
Wheat Beer
(Pšeničné pivo): Pivo vařené s vysokým podílem pšenice. Má svěží, jemně sladkou chuť a často zakalený vzhled.
Zemské víno
Zemské víno je jedna z kategorií vín podle české legislativy, konkrétně zákona o vinohradnictví a vinařství. Zemské víno představuje víno střední kategorie mezi jakostním a stolním vínem. Na rozdíl od jakostních vín s přívlastkem, zemské víno…
Zythos
ZYTHOS - řecký výraz pro pivo.
Žehlička
Slangové označení typu narážecí hlavy, oficiální název je plochý či flash.
Žejdlík
ŽEJDLÍK - tento výraz se dnes používá spíše jako vtipné pozvání kamaráda na pivo - zajdeme na žejdlík? :-) Dříve se tak nazýval cínový džbánek na pivo o objemu čtvrt litru piva.
Žitné pivo
ŽITNÉ PIVO - pivo připravované z žita. Žitná piva bývají jemná, protože obilná směs je založena na klasickém sladu a žito je pouze přídavek. Nevaří jej mnoho pivovarů. Jako příklad uvěďme REGENT GRANÁT.